Sanayi üretimi Ocak ayında önceki aya göre %0,2 daraldı

Sanayi üretimi, 2020 yılına daralarak girdi

TÜİK verilerine göre sanayi üretimi, Ocak ayında önceki aya göre %0,2 daraldı. İmalat sanayi bir önceki aya göre %0,3 küçüldü. Bir önceki aya göre sermaye malı imalatı %5,7, dayanıklı tüketim malı imalatı %1 daralırken; enerji malı imalatı %2,1, ara malı imalatı %1,2, enerji imalatı %0,7 büyüdü.

Orta-yüksek teknoloji imalatı %3,6 daralırken; düşük, orta düşük ve yüksek teknoloji mal üretimi sırasıyla %0,5, %0,8 ve %0,6 artış kaydetti. Ocak ayında ihracat ve ithalat rakamlarının önceki aya göre gerilemesi, sanayi sektöründeki olası küçülmenin sinyali olmuştu.

Sanayi üretimi, Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,9 büyüdü

Sanayi üretimi Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,9 büyürken imalat sektörü %8,2 büyüme kaydetti. Ara malı imalatı yıllık %10,4 büyürken; dayanıksız tüketim malı imalatı %8,4, dayanıklı tüketim malı imalatı ve sermaye malı imalatının her ikisi de %3,5 büyüdü. Enerji malı imalatı önceki yıla göre %5,7 arttı.

Sanayi sektöründeki daralma ilk çeyrekte devam edecek

TİM verilerine göre ihracat hacmi Şubat ayında bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. İthalatta ise Şubat ayında önemli bir artış olmayacağı işaretini aldık.

TÜİK verisine göre perakende ticaret Ocak ayında bir önceki aya göre %0,8 daraldı. Şubat ve özellikle koronavirüs salgınının Mart ayı ile birlikte daha etkili olması tüketim tarafında daralmanın devam edeceğine işaret ediyor.

Perakende satış hacmi aylık değişim oranı (%), Ocak 2020

Elbette düşük faiz ortamı, bireylerin ve kurumların kredi kullanımını Şubat ayında artırsa da Mart ayı ile birlikte kredi kullanımında aşağı doğru bir baskı görebiliriz zira virüsle mücadele kapsamında kapalı mekanlardan uzak durulacak. Dolayısıyla Şubat ve özellikle Mart aylarında sanayi sektörüne yukarı doğru ivme kazandıracak bir itici güç şimdilik yok.

Yazar: Dr.FulyaGurbuz

Ekonomi Okuryazarlığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: