EKONOMİ OKURYAZARLIĞI

“Ekonomi okuryazarlığı; devlet kurumları, STK’lar ve özel kuruluşlar tarafından yayınlanan ekonomiye ilişkin verileri takip etmek, verinin kaynağından gelişmeleri okumak, ekonomik veriler arasındaki ilişkileri anlamak, ekonomik ortama ilişkin değerlendirme yapabilmek ve öngörüde bulunabilmektir. Ekonomi okuryazarlığı ve finansal okuryazarlık bir bütündür ve birbirlerini desteklemektedirler; finansal karar alırken temelinizi sağlam tutar.”

Dr. Fulya Gürbüz

Ekotürk – 11 Mayıs 2020

Finansal davranışınız, risk algınız ve ekonomi okuryazarlığınızla ilgili nasıl bir resme sahip olduğunuzu görmek ister misiniz?

Aşağıda, sahip olduğumuz Ekonomi-Finans-Risk resmimizi ortaya çıkarabilmek için uyarladığım bir koçluk aracını görmektesiniz. Çarkı 8 dilime ayırdım ve her bir dilimi merkezdeki büyük siyah noktadan itibaren yukarıya doğru 10 parçaya böldüm.

. Resminizi oluşturmaya başlamadan önce elinize kalemizi alın ve kendinize her bir başlık için “…….’den ne kadar memnunum?” diye sorup en yüksek 10 olacak şekilde 0’dan 10’a kadar bir puan verin. Uygun gördüğünüz puan kadar merkezden yukarıya doğru sayarak bölümleri boyayın. Örneğin;

. “Ekonomik gücümden ne kadar memnunum ?” için verdiğiniz cevap “5” ise çarkın merkezindeki büyük siyah noktadan itibaren yukarıya doğru ilk 5 bölgeyi kaleminizle boyayın. “Finansal davranışlarımdan ne kadar memnunum?” için verdiğiniz cevap 6 ise merkezden yukarıya doğru ilk 6 bölgeyi boyayın

. Tüm bu soruları 8 başlık için cevaplayarak boyama işleminizi tamamlayın.

. Boyama işlemini tamamladığınızda resmi karşınıza alın ve incelemeye, incelerken de “Boyadığım bölgeleri neler dolduruyor, neden bu puanı uygun gördüm? Boyadığım bölgelerin yukarısında kalan boşlukları nasıl doldurabilirim?” diye düşünmeye başlayın.

. Kendinize sorular sorun: “Ne eksik? Ne yaparsam eksik kalan bu boşlukları doldurabilirim? Acaba çarkta yer alan diğer başlıklardan hangisi veya hangilerinde kaydedeceğim bir gelişme burada da bir iyileşmeye katkı sağlar? Neyi eksik, neyi fazla yapıyorum?…”

. Mümkün olduğunca kendinize çok soru sorup, çok sayıda cevap bulmaya çalışın. Tüm cevaplarınızı çarka not edin. Kendinize bir yol haritası çizin ve uygulamaya başlayın.

. Dilerseniz yılda bir veya birden fazla dönüp çarkı tekrar resmedin. Sorun kendinize “Resim nasıl değişti? Memnun muyum? Daha ne yapmam gerekir?…”

%d blogcu bunu beğendi: