Satınalma Müdürleri Endeksleri, Şubat ayında ihracatta artış sinyali verdi

Ne oldu?

Ocak ayı TÜİK dış ticaret verilerine göre, Ekim 2018’de %97 ile rekor seviyeye ulaşan ihracatın ithalatı karşılama oranı, Ocak 2020’de %75 seviyesine geriledi. Öte yandan, aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, Ekim 2018’de dış ticaret açığı 0,5 milyar dolara gerilemişken Ocak 2020’de dış ticaret açığı 4,6 milyar dolara kadar yükseldi. Diğer bir ifadeyle, ihracatın ekonomik aktiviteye katkısı Kasım 2019’dan bu yana azalmaya, ithalatın katkısı ise artmaya devam ediyor.

Şubat ayı verileri dış ticaret verilerine dair ipucu veriyor mu?

Sanayi sektörü SAMEKS (Satınalma Müdürleri Endeksi) Şubat ayında önceki aya göre 5,8 puan azalarak 51,2 seviyesine geriledi. Endeksin 50 seviyesinin üzerinde olması sektörde büyümeyi göstermektedir. Aşağıda, son beş yıla ait SAMEKS yeni sipariş alt endeksi ile dış ticaret verilerini görüyorsunuz.

Yeni sipariş endeksi, Aralık ve Ocak ayındaki yükselişini Şubat ayında da sürdürdü. Ocak ayında ihracat ve ithalat düşerken yeni siparişlerde yaşanan sert yükselişte yurt içi talebin etkisi olabilir. Öte yandan yeni siparişler Şubat ayında da artmaya devam etti. İSO imalat sektörü PMI endeksi detaylarını da dikkate aldığımızda, yeni siparişlerdeki artışta büyük ihtimalle yurt içi talebin değil ihracat siparişlerindeki artışın etkisi var. Dolayısıyla Şubat ayında ihracat hacminde artış görme ihtimalimiz yüksek.

Dr. Fulya Gürbüz

Yazar: Dr.FulyaGurbuz

Ekonomi Okuryazarlığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: